Kategoria PODMIOTY GOSPODARCZE I PRZEKSZTAŁCENIA WŁASNOŚCIOWE I STRUKTURALNE
Grupa STRUKTURALNA STATYSTYKA PRZEDSIĘBIORSTW
Podgrupa Strukturalna statystyka przedsiębiorstw wg PKD 2007 (jednostki lokalne)
Częstotliwość zasilania rocznie
Źródło danych PBSSP 1.61.05 Roczne badanie działalności gospodarczej przedsiębiorstw
Osoba odpowiedzialna merytorycznie Bogusława Olszówka, GUS PZ - Departament Przedsiębiorstw, B.Olszowka@stat.gov.pl
  • Opis wymiarów
    • 1. Zakres przedmiotowy
      NazwaOpis
      jednostki lokalneLiczba jednostek lokalnych - liczba zarejestrowanych jednostek lokalnych w stosunku do populacji wymienionej w skorygowanym rejestrze handlowym,w szczególności bez błędów ramowych. Obejmuje to także te jednostki lokalne, które nie zatrudniają pracowników najemnych. Statystyka powinna obejmować wszystkie jednostki aktywne przynajmniej przez część okresu referencyjnego.
      płace i wynagrodzeniaPłace i wynagrodzenia - definiuje się jako łączne wynagrodzenie, w gotówce lub w naturze, płatne na rzecz wszystkich osób uwzględnionych na liście płac (łącznie z osobami pracującymi dla firmy w domu), w zamian za pracę wykonaną w okresie rozliczeniowym niezależnie od tego, czy wypłacane jest na podstawie czasu pracy, wydajności czy pracy na akord, i niezależnie od tego, czy wypłacane jest regularnie czy nie. Płace i wynagrodzenia obejmują wartości wszystkich składek na ubezpieczenie społeczne, podatków dochodowych itd., płatnych przez pracownika nawet wówczas, kiedy są one potrącane przez pracodawcę i wpłacane bezpośrednio na systemy zabezpieczenia społecznego, do urzędów skarbowych itd. w imieniu pracownika. Płace i wynagrodzenia nie obejmują składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przez pracodawcę. Płace i wynagrodzenia obejmują: wszystkie premie, dodatki uznaniowe, "trzynastki", odprawy, płatności związane z zakwaterowaniem, transportem, kosztami utrzymania i zasiłki rodzinne, napiwki, prowizje, wynagrodzenie za gotowość do pracy itd. otrzymywane przez pracowników, jak również podatki, składki na ubezpieczenie społeczne i inne sumy płatne przez pracowników i zatrzymane u źródła przez pracodawcę. Płace i wynagrodzenia, których wypłacanie kontynuuje pracodawca w przypadku choroby, wypadków przy pracy, urlopu macierzyńskiego lub pracy w niepełnym wymiarze godzin mogą zostać zarejestrowane tutaj lub w ramach kosztów ubezpieczenia społecznego, zależnie od metod prowadzenia księgowości w danej jednostce. Wypłaty dla pracowników agencji są wyłączone z płac i wynagrodzeń.
      inwestycje brutto w dobra materialneInwestycje brutto w dobra materialne - inwestycje w okresie referencyjnym we wszystkie dobra materialne. Obejmują nowe i istniejące materialne dobra inwestycyjne, niezależnie od tego, czy zostały one zakupione od osób trzecich czy wyprodukowane na potrzeby własne (np. produkcja skapitalizowana materialnych dóbr inwestycyjnych), mające okres użytkowania powyżej jednego roku, łącznie z niewyprodukowanymi dobrami materialnymi, takimi jak grunty. Próg dla użytkowania produktu, który może zostać skapitalizowany, może ulec podwyższeniu zgodnie z metodami prowadzenia księgowości w danej firmie, tam gdzie metody wymagają takiego podwyższenia, spodziewany okres użytkowania może być wówczas dłuższy niż wskazany powyżej próg jednego roku. ze sprzedanych środków trwałych. Towary zakupione wyceniane są po cenie zakupu, tj. wliczone są koszty transportu i instalacji, opłaty, podatki i inne koszty przeniesienia własności. Dobra materialne wyprodukowane na własny użytek wyceniane są według kosztów produkcji. Dobra nabyte poprzez restrukturyzację (taką jak łączenie, przejęcia, rozbicie, podział) są wyłączone. Zakupy drobnych narzędzi, które nie są skapitalizowane, są włączone do wydatków bieżących. Uwzględnione są także wszystkie uzupełnienia, zmiany, ulepszenia i naprawy, które mają na celu przedłużenie okresu użytkowania lub zwiększenie wydajności produkcyjnej dóbr inwestycyjnych. Koszty bieżącej konserwacji są wyłączone, podobnie jak wartość wydatków bieżących na dobra inwestycyjne wykorzystywane w ramach umowy o dzierżawę i wynajem. Inwestycje w wartości niematerialne i finansowe są wyłączone.
      liczba osób pracującychLiczbę pracujących definiuje się jako łączną liczbę osób, które pracują dla jednostki obserwowanej (łącznie z właścicielami pracującymi we własnym przedsiębiorstwie, partnerami pracującymi na stałe w jednostce i nieopłacanymi pracującymi na stałe w jednostce członkami rodziny), jak również osób pracujących poza jednostką, które należą do jej personelu i są przez nią opłacane (np. przedstawiciele handlowi, personel dostawczy, ekipy remontowe i konserwatorzy). Uwzględniane są również osoby nieobecne przez krótki okres (np. zwolnienie lekarskie, urlop płatny lub urlop specjalny) oraz strajkujące, ale nie wlicza się osób nieobecnych na czas nieokreślony. Do osób pracujących należą także osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin, które uznawane są za zatrudnione zgodnie z przepisami prawa danego kraju i które są na liście płac, jak również robotnicy sezonowi, praktykanci i osoby pracujące dla firmy w domu znajdujące się na liście płac
    • 2. Sekcje i działy według PKD 2007
      NazwaOpis
      Pozycji na stronie:
       Strona 1 z 21, elementy od 1 do 5 z 102.
      Sekcja Arolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo
      Sekcja A dział 01uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt, łowiectwo, włączając działalność usługową 
      Sekcja A dział 02leśnictwo i pozyskiwanie drewna 
      Sekcja A dział 03rybactwo 
      Sekcja Bgórnictwo i wydobywanie
  • Występowanie cech w latach
    NazwaLata obowiązywaniaPoziom udostępniania danychOpis
    jednostki lokalne   -
    płace i wynagrodzenia   -
    liczba osób pracujących   -
  • Podstawowe pojęcia
    -