Category
Group
 Category  Years of accessibilityData accessibility levelVariables countDescription
12
Page size:
 6 items in 2 pages
Botanical and zoological gardens 2010-2016NTS-24
Suorce: Data by General Directorate for Environmental Protection.
Important protected animals 2003-2016NTS-26
NP- Prezentowane dane, dotyczące stanu liczebnego zwierząt chronionych mają charakter szacunkowy. Wyjątek stanowi żubr, którego liczebność podawana jest wg "Księgi Rodowodowej Żubrów". Do 2009 roku w woj. podkarpackim dane o rysiach i wilkach - na podstawie opracowań naukowych; dla woj. wielkopolskiego - informacje o wilkach bytujących na granicy z woj. zachodniopomorskim.
Legal protected area 1996-2016NTS-516
NP- Powierzchnia obszarów prawnie chronionych ogółem dla Polski od 1995 r. w celu wyeliminowania podwójnego liczenia tej samej powierzchni nie uwzględnia rezerwatów przyrody, stanowisk dokumentacyjnych, użytków ekologicznych i zespołów przyrodniczo-krajobrazowych położonych w granicach parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu. Dane dotyczące powierzchni o szczególnych walorach przyrodniczych prawnie chronionej nie uwzględniają informacji o obszarach Natura 2000. Dane z zakresu form ochrony przyrody dotyczą stanu na 31 XII. Od 2009 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie (Dz.U. 2009 nr 92 poz. 753), wprowadzającej m.in. zmiany do ustawy o ochronie przyrody, zmieniły się kompetencje części jednostek odnośnie powoływania niektórych form ochrony przyrody. Parki krajobrazowe oraz obszary chronionego krajobrazu przeszły w kompetencje sejmików województw i to one wykazują od 2009 r. wszystkie te obszary na sprawozdaniu OS-7. Stanowiska dokumentacyjne, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo krajobrazowe, pomniki przyrody przeszły w kompetencje urzędów gmin i to one wykazują od 2009 r. ww. formy ochrony na sprawozdaniu SG-01. Od 1999 r. dla gmin miejsko-wiejskich sporządzane jest jedno sprawozdanie, brak informacji dla części miejskiej i części wiejskiej. Udział procentowy powierzchni chronionej może w niektórych przypadkach wynosić powyżej 100%. Sytuacja taka wynika z faktu, iż weryfikacja powierzchni obszarów chronionych w stosunku do powierzchni gmin często nie jest możliwa. W wielu przypadkach z tego względu, że jednostki, które przekazują dane na temat powierzchni tych obszarów, nie mają możliwości dostosowania ich do zmian administracyjnych.
Monuments of nature 1996-2016NTS-52
NP- Dane dotyczą stanu na 31 XII. Od 2009 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie (Dz.U. 2009 nr 92 poz. 753), wprowadzającej m.in. zmiany do ustawy o ochronie przyrody, zmieniły się kompetencje części jednostek odnośnie powoływania niektórych form ochrony przyrody. Parki krajobrazowe oraz obszary chronionego krajobrazu przeszły w kompetencje sejmików województw i to one wykazują od 2009 r. wszystkie te obszary na sprawozdaniu OS-7. Stanowiska dokumentacyjne, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo krajobrazowe, pomniki przyrody przeszły w kompetencje urzędów gmin i to one wykazują od 2009 r. ww. formy ochrony na sprawozdaniu SG-01. Od 1999 r. dla gmin miejsko-wiejskich sporządzane jest jedno sprawozdanie, brak informacji dla części miejskiej i części wiejskiej.
Natura 2000 areas 2005-2016NTS-24
The Nature 2000 can extend to some or all of the areas and objects covered by other forms of nature. Data on the Nature 2000 area (shown in the BDL) do not include information on areas lying on the sea. The absolute size of the Nature 2000 transferred annually to the European Commission is due to the vector sum of spatial analysis in the software layer boundaries belonging to spatial information systems. Source: General Directorate for Environmental Protection.